Віртуальна виставка "Листівки та поштові марки, як креативна зброя війни"

06.12.2023 - 16:00 до 31.12.2023 - 16:00
До Дня Збройних сил України музейна віртуальна виставка "Листівки та поштові марки, як креативна зброя війни".
З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну культура по-різному показує події війни. Фільми, музика, поезія, театральні покази, виставки, тощо. І це правильно та на часі, бо слово іноді влучніше за будь-який снаряд. Не оминула й культурний фронт боротьби Укрпошта, яка з моменту повномасштабного російського нападу з креативністю підійшла до відображення реакції суспільства на головні події боротьби. Поштові набори, як речовий доказ національного спротиву окупантам стали вагомим підґрунтям нашої самосвідомості, відданості та щирому бажанню здолати ворога. Так званий культурний опір, став на захист держави разом з військовими та звичайними людьми, з перших днів і продовжує цей нелегкий, але переможний шлях, а отже, «креативна зброя» від Укрпошти продовжить свою роботу і випуск нових наборів.
Сьогодні ми пропонуємо вам перенестися в музейні фондосховища, переглянувши, поки що онлайн, а після Перемоги, вже наживо виставку з нашими експонатами від «Укрпошти», які є беззаперечними свідками подій 2022-2023 рр.
Легендарна фраза українських прикордонників острова Зміїний «Русскій воєнний корабль, іді…!» стала потужним меседжем українського спротиву. Так відповіли наші захисники на пропозицію російських окупантів здатися. Вислів одразу «завірусився» у публічному просторі нашої держави, а згодом, став пізнаваним у світі. Без перебільшення, ця фраза - символ боротьби України з російськими загарбниками.
Поштовий набір «Русскій воєнний корабль, іді… !» з фразою-пророцтвом для ворожого корабля стала першою в серії. Друга (і остання) в ній — із коротким доповненням «ВСЬО» (1 слайд) та датою здійснення цього побажання-пророцтва — 14.04.2002. Саме тоді флагман російського флоту — крейсер «Москва» — затонув внаслідок влучання української протикорабельної ракети «Нептун».
28 червня 2022 року «Укрпошта» випустила набір «Українська мрія»
(2 слайд). Вона створена на честь найбільшого у світі транспортного літака АН-225 «Мрія», який внаслідок повітряної атаки російських окупантів згорів на аеродромі в Гостомелі і відтоді українці кажуть: «Нашу Мрію не спалити». Ескізом для поштової марки, конверта та листівки став малюнок одинадцятирічної Софії Кравчук з м. Любомль Волинської області. Ворог нищить українську техніку, руйнує населені пункти, але він не в змозі знищити ВОЛЮ і прагнення українців до СВОБОДИ, він не може знищити УКРАЇНСЬКУ МРІЮ. А літак, ми, українці, неодмінно відбудуємо.
Напевно другою за популярністю у 2022 році стала фраза «Доброго вечора, ми з України!». Вона є складовою багатьох українських хітів та набула широкого використання в буденності. За словами авторки ескізу Анастасії Бондарець, її робота (3 слайд) – це уособлення винахідливості українців та готовності робити все можливе, щоб наблизити Перемогу. Тільки в Україні, яка понад 9 років стримує просування російської агресії, звичайний трактор може з легкістю тягнути танк загарбників. Допомога і підтримка на усіх фронтах.
Поштовий випуск (4-9 слайд) присвячений захисникам і захисницям України, які боронять священну українську землю і тим, хто віддав своє життя, захищаючи суверенітет і територіальну цілісність нашої держави. Збройні Сили України – одна з найкращих армій світу, що демонструє професіоналізм, мужність, високу боєздатність і винахідливість у протистоянні потужному ворогу. Набір «Слава Збройним Силам України!» містить поштову марку, конверт та листівку, на яких зображені військовослужбовці Сухопутних військ, Повітряних Сил, Військово-Морських Сил, Десантно-штурмових військ, Сил спеціальних операцій та Сил територіальної оборони Збройних Сил України, які дають достойну відсіч агресору, захищають кордони на землі, в повітрі та на морі. Країну боронять найкращі.
Поштовий набір «Кримський міст на біс (10 слайд) це своєрідний подарунок від армії культурного супротиву російському диктатору до дня народження. Блискавична реакція на вогняне «шоу» на кримському мосту, яке влаштували наші захисники у жовтні 2022 р. Для ескізу використали сцену з відомого на увесь світ фільму «Титанік». Точно так само, як розповсюджувався міф про непотоплюваність пароплаву, так і росія вибудувала міф про те, що Кримський міст – символ вічного зв’язку українського Криму з росією. Фінал нашого переможного фільму буде таким, як і узятого за основу шедевру, але над мостом ми точно плакати не будемо.
Жадану звістку пор звільнення Херсона чекав кожен українець. Укрпошта не мала жодних сумнівів щодо деокупації міста Збройними Силами України і тому підготувала такий довгоочікуваний та символічний поштовий набір - «Херсон – це Україна!»(11 слайд.) Центральним об’єктом на поштовій марці зображено скибку кавуна – символ Херсона і Херсонщини. Насіння кавуна представлено у вигляді ракет, якими російські загарбники обстрілювали місто. На скибці кавуна художник зобразив сюжети, які супроводжували тимчасову окупацію міста: протести мирних городян, палаючі будівлі, тортури, які вчиняли російські солдати проти місцевого населення і особливо активістів. На немаркованому художньому конверті проілюстрована хроніка періоду тимчасової анексії міста – протести мешканців Херсону проти окупаційних військ. «А ще Херсон – це батьківщина томатів, вони там найсмачніші», - впевнений автор випуску Андрій Сагач, тому окрему листівку з серії присвятив саме їм.
15 травня український гурт Kalush Orchestra з треком «Stefania» переміг на пісенному конкурсі «Євробачення 2022», в італійському Турині. Участь у конкурсі під час повномаштабної війни стала особливо важливою для України. «Нашу культуру хочуть знищити, а ми тут, щоб показати, що вона жива», – наголошував фронтмен гурту Олег Псюк. У фіналі Євробачення під час виступу лідер гурту Kalush Orchestra звернувся до світової спільноти і закликав до деблокади Маріуполя. Прохання українців врятувати Маріуполь та «Азовсталь» зі сцени в прямому ефірі спричинило справжню сенсацію! Бо за політичні висловлювання організатори Євробачення могли дискваліфікувати конкурсантів та накласти штраф. Але музиканти зробили те, що від них чекала вся Україна, те, що було для них важливим. Позаяк і засновники шоу сприйняли заяву Kalush Orchestra як гуманітарну – і наша країна більшістю голосів здобула перемогу. Напередодні річниці приголомшливої перемоги був випущений поштовий набір «Kalush Orchestra» (12 слайд), як нагадування, що усі фронти працюють та наближають головну Перемогу.
Поштовий випуск (13 слайд) присвячений захисникам і захисницям України, які боронять священну українську землю, і тим, хто віддав своє життя, захищаючи суверенітет і територіальну цілісність нашої держави. Поштовий блок «Слава Силам оборони і безпеки України! Гвардія наступу» продовжує випуск «Слава Збройним Силам України!», презентований Укрпоштою у 2022 р., і містить поштові марки, на яких зображені бійці Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України. У лютому 2023 р. Міністерство внутрішніх справ України розпочало формування добровольчих штурмових бригад «Гвардія наступу» у складі Нацгвардії, Нацполіції та Держприкордонслужби, які, зокрема, звільнятимуть тимчасово окуповані території України.
І на останок, боротьба ще триває, кожен тримає свій фронт, але Перемога вже близько. А поки що, запрошуємо вас долучитися до поповнення музейного зібрання.