Ілюстратор – другий автор дитячої книги

2 квітня 2016 року в день народження великого казкаря Ганса Крістіана Андерсена в усьому різнобарвному читаючому світі відзначають Міжнародний день дитячої книги. Видання для дітлахів особливі – їх творці не лише письменники і письменниці, а й ті, що створюють дитячі ілюстрації. Отже, ця дата є гарним приводом, аби пригадати талановитих ілюстраторів, які представлені різними витворами мистецтва у Художній галереї Художньо-меморіального музею І. Ю. Рєпіна.

Чи пригадуєте ви свою улюблену дитячу книгу? Я свою пам’ятаю дуже добре – це казки братів Грімм. На обкладинці була зображена жовта гуска на темно-синьому фоні. А у середині багато яскравих ілюстрацій, де кожний зображений елемент був більш промовистим, ніж слова – до чого ж стоптані були черевички принцес з однойменної казки?! Часом, перегортаючи книжкову сторінку, потайки очікую побачити яскраву ілюстрацію. Інколи купляю собі дитячі видання, щоб поринути у намальований фантастичний світ. А ще знаю про чарівні ключі до світу ілюстрацій, якими є деякі експонати у нашій галереї. Сьогодні також хочеться ними скористуватися і відчинити казкові двері.

Уважно розглядаючи невелику скульптуру з алюмінію – гірського козлика – мало хто може здогадатися, що її автор Василь Олексійович Ватагін (1883 – 1969) створив дивовижні дитячі ілюстрації, серед яких малюнки до «Мауглі».

В. Ватагін завжди полюбляв тварин, до того як остаточно обрати мистецьку стежину, він навчався на природничому факультеті, де вивчав біологію, зокрема зоологію. З другого курсу він почав осягати основи малюнка. Пізніше про митця-природознавця скажуть, що тварин він вивчає як зоолог, а відтворює їх як художник. Пролунає на його адресу дивовижно чітке визначення «портретист тварин», хоча це і суперечить визначенню мистецьких жанрів.

У 1913 – 1914 рр. Василь Ватагін здійснив подорож до Індії, можливо, саме у той період і народилася ідея проілюструвати «Книгу джунглів» Кіплінга. У 20-х роках ХХ століття Ватагін звернувся до видавництва і запропонував створити ілюстрації до оповідей про Мауглі та окремо їх видати. Після того, як на це погодилися, протягом літа 1921 року він створив близько 200 ескізів до твору Кіплінга, а за ними вже 120 оригіналів до друку.

Ватагінський Мауглі виглядає не уявним персонажем, а справжнім хлопчиком, який то розгублений, то безстрашний, то мрійливий. Гортаючи книжкові сторінки, здається, що проглядаєш фотоальбом, де зафіксовані дивовижні пригоди людини, яка знайшла собі місце у світі тварин. Василь Ватагін читав своєму натурнику уривки з «Книги джунглів», а 15-річний хлопчик намагався перетворитися у названого сина волків, про якого йшла мова. Робота над ілюстраціями для художника була важкою, але цікавою. Недаремно він витратив стільки часу на створення світу джунглів – книга вийшла дивовижною. Пізніше митець знову звертався до ілюстрування Кіплінга, трохи змінюючи малюнки, більш детально промальовуючи фон. Ілюстрації Ватагіна до «Мауглі» пройшли перевірку часом: у 2010 році вийшло друком нове видання з ілюстраціями митця.

Пірнути у ілюстративний всесвіт можна і крізь картину «Хмари над Коктебелем». Треба лише поцікавитися життям художника, який створив цей невеличкий морський пейзаж. Віктор Юхимович Цигаль (1916 – 2005), як і В. О. Ватагін, – лауреат Державної премії РРФСР імені І. Ю. Рєпіна. Саме ця відзнака і привела їх роботи до галерейних фондів у Чугуєві.

Творчість В. Цигаля не обмежувалася живописом, він створював скульптури, зробив свій внесок у розвиток книжкової дитячої графіки. Дипломною працею Віктора Юхимовича були ілюстрації до твору Джека Лондона «Біле ікло». Митець не зупинився на одному творі обраного автора, так з’явилися ілюстрації до оповідей: «Любов до життя», «Відступник», «Бурий вовк», «Мексиканець», «На берегах Сакраменто», «Сказання про Кіша».

Образи з ілюстрацій Цигаля дуже яскраві, тому добре запам’ятовуються. До чого кумедно виглядає жирафа, що охороняє будинок, яку можна зустріти на сторінка дитячої книги угорського автора Бориша Палатая «Пусіга Моллє» (1974 рік видання). Чи які поважні Крокодилиця з Крокодилом, котрі обирають годинник, з творів Георгія Ладонщикова у книзі «Вередливий бичок» (1961 рік видання). Переважна більшість кольорових ілюстрацій В. Цигаля виконані до дитячих книг, розрахованих на дітей молодшого шкільного віку. Серед них ілюстрації до таких авторів, як О. Панку-Яш, Р. Рашидов, К. Паустовский, В. Маяковський. Роботи до творів зазначених авторів відрізняються яскравими кольорами, антропоморфізмом у зображенні тварин, різноманіттям расових та професійних ознак у зображенні людей. Ілюстрації виконані: на розвороти сторінок та на окремі сторінки, розміщені у тексті.

У фондах нашого музею зберігаються графічні роботи ще багатьох художників-ілюстраторів, наприклад, М. М. Мєчева до «Повісті минулих літ», І. М. Сєліванова до «Вершників» Ю. І. Яновського, Г. В. Якутовича до «Тіней забутих предків» та «Fata Morgana» М. М. Коцюбинського. Час-від-часу ці роботи експонуються у виставковому залі галереї, де усі охочі мають змогу їх побачити. Що стосується інших художників, ілюстративних робіт яких не має у фондах, то з їх творчістю у площині книжкової графіки мають змогу ознайомитися наші наймолодші відвідувачі у межах музейних занять: «Віктор Цигаль як талановитий ілюстратор», «Казковий світ «Мауглі», створений Василем Ватагіним», де їм пропонують не лише дізнатися більше про творчий доробок митців і подивитися виставку-публікацію, а й спробувати себе у якості ілюстраторів-початківців.

 

 

Давайте не забувати про дитину, яка живе у кожному, тому інколи варто радувати її книжками з ілюстраціями та просто спогляданням змістовних графічних робіт до літературних творів у музейних закладах. І звісно, у Міжнародний день дитячої книги нумо дарувати один одному яскраві друковані дитячі видання!

Шапошнікова Анастасія,

наукова співробітниця ХММ І. Ю. Рєпіна

Категория: